Skip to content Skip to footer

Страви на вогні – особлива любов майже кожного українця. Приготовані на свіжому повітрі вони набувають особливого смаку й аромату з приємною, ні з чим не зрівняною ноткою диму.

М’ясо, рибу та овочі на відкритому вогні зазвичай готують за допомогою гриля або мангала. Але чим відрізняються ці пристрої, і які переваги дають вугільні грилі перед звичайним мангалом? Давайте розбиратись!

Гриль, мангал чи барбекю?

Три таких ніби однакових за значенням слова насправді несуть в собі доволі суттєві відмінності.

Мангал – це відкрита конструкція, на якій продукти готуються за рахунок гарячого повітря, що підіймається від розжареного вугілля знизу вверх. Саме тому для рівномірного просмаження їжу на мангалі потрібно постійно вертіти. Мангали бувають виключно вугільними (або ж дров’яними), а саме слово «мангал» з арабського означає «жарівня». Раніше мангали мали вигляд чавунних або мідних чаш, в яких спалювали дрова, а на гарячому вугіллі вже готували їжу. Сьогодні ж мангали переважно прямокутні. Але не форма відрізняє мангал від гриля, а відсутність кришки!

Гриль, мангал чи барбекю?

Гриль –  переносний або стаціонарний виріб, оснащений кришкою. Завдяки наявності кришки всередині гриля встановлюється оптимальна стабільна температура, гаряче повітря під кришкою циркулює – і їжа прогрівається рівномірно, зберігаючи свою соковитість. Страви на грилі можна не тільки смажити, але і коптити, готувати на пару або запікати на низьких температурах. А смаження на решітці забезпечує характерну кірочку і смугастий малюнок, який ні ж чим не сплутаєш! До речі, в перекладі з англійської та французької, «гриль» означає «решітка».

Грилі бувають вугільні, газові, електричні тощо. Все залежить від виду палива, яке використовується. Вугільні грилі часто називають барбекюшницями, хоча саме слово «барбекю» скоріше означає спосіб приготування їжі на вогні, як такий.

На сьогодні достеменно невідомо, хто винайшов барбекю. Дехто вважає, що барбекю – виключно американський винахід, інші – що барбекю бере свій початок на Гаїті, де навчились готувати м’ясо на дерев’яному каркасі, що спирається на палички над вогнем. Цей процес гаїтяни називали «barbacoas», причому для них барбекю мав магічне значення, адже вважалось, що дим здатен відганяти злих духів. Після висадки Колумба в Америці про гаїтянське барбекю дізнались і іспанці. Згодом, через своє раннє карибське коріння, барбекю поширилось на Америку, де на початку 19 століття свята барбекю вже об’єднували великі спільноти людей. Згодом такий стиль приготування їжі набув політичного значення. Сім’ї відвідували громадські барбекю, щоб підтримати партії і ухвалення законів – і в результаті барбекю стало традиційним способом святкування Дня Незалежності США.

Переваги вугільних грилів

Під час приготування їжі на мангалі потрібно постійно контролювати, щоб пориви вітру не загасили багаття чи потік жиру не згасив вугілля, адже мангал має відкриту конструкцію. Натомість наявність кришки у вугільних грилях нівелює будь-яке втручання погодних умов зі сторони. З вугільним грилем ви можете грилювати за будь-якої погоди – будь-то дощ, сніг чи мороз, адже під дощем мангал просто потухне, а за морозної погоди м’ясо швидко стигнетиме зверху і згоратиме знизу. У вугільному грилі тепло розподіляється рівномірно, забезпечуючи ідеальну готовність продукту і влітку, і взимку!

Переваги вугільних грилів

На відміну від мангалів вугільний гриль дозволяє контролювати температуру та ступінь прожарювання страви. Для регулювання температури вугільні грилі оснащені спеціальними вентиляційними заслінками й термометром температури у кришці, а рівномірний розподіл тепла дозволяє готувати продукти різного типу одночасно без втрати якості.

Барбекю-майстри по всьому світу віддають перевагу саме вугільному грилю, і це не випадково. Вугільний гриль дарує особливий аромат та смак кожній страві, які неможливо досягнути іншими способами приготування. Проте існує думка, що димний смак надає страві не дим від вугілля, а сік, що капає з продуктів. Потрапляючи на жар, він випаровується і насичує продукти ароматом барбекю. Такий же аромат димка матиме їжа, приготована, наприклад, і на газовому грилі, де сік і жир капають і випаровується зі спеціальних аромапластин (металевих жироприймачів).

На відміну від мангалів вугільний гриль забезпечує інтенсивний нагрів, завдяки якому приготувати страви можна швидко і якісно. Висока температура приготування допомагає створити ідеальну кірочку на м’ясі, рибі чи овочах, зберігаючи соковитість і ніжність продуктів, їх  природні смаки і аромати.

Крім того, у вугільному грилі, на відміну від мангала, можна коптити, готувати на пару чи запікати на низьких температурах, а закрита кришка дозволяє зберігати високу температуру протягом багатьох годин. Це, своєю чергою, зменшує витрати вугілля, а значить вугільний гриль ще й економний!

І не варто забувати про естетичний вигляд вугільного гриля. Чого тільки вартує, наприклад, зовнішній вигляд «Великого Зеленого Яйця» – всесвітньо відомого виробника вугільних грилів Big Green Egg. Овальна форма, яскравий насичений колір, оригінальний рельєф та ультраякісна фурнітура – нічого лишнього, все продумано до дрібних деталей!  До того ж, у більшість моделей вугільних грилів можна встановити додаткові елементи, такі як камінь для піци або випічки, ростер для приготування птиці, гладкі жаровні для готування овочів, сковороди-вок та інші аксесуари, що урізноманітнять ваше меню.

Показати КоментаріСховати Коментарі

Залишити Коментар